Fridon Injia, Chairman of the European Socialist Parliamentary Political Group, and David Zilfimian, Member of the Political Group, met with members of the Monitoring Committee of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe.
The main topics of the meeting were:
1. Rule of law and construction of the rule of law;
2. Extraordinary elections;
3. Constitutional amendments;
4. Issues related to the Charles Michel Memorandum;
5. The issue of polarization of the political situation;
????"We are building a state governed by the rule of law, where law enforcement is paramount, and our Western partners are helping us and we thank them for that," Fridon Injia said at the meeting.
????According to him, unfortunately, there is some pressure from European or American politicians or European parliamentarians, which is manifested in disregard for the law or excessive loyalty and tolerant attitude towards the perpetrator. It was the result of this pressure, and the examples of which we have especially recently, the pardon of criminals, which is perceived quite negatively in the Georgian society, which looks to the future with hope. This is well known to today's guests
.???? The position of the "European Socialists" is that the culprit should be punished, whoever he may be - former president, high-ranking official, or ordinary citizen, as other criminals have been punished and their number is 9,500 and they sit and pay the sentence. He (Saakashvili) is one of them. Therefore, all should be equal before the law. "Any pressure on this issue is categorically unacceptable for us," Fridon Injia said at the meeting.
???? As for the issue of reconciliation, as the chairman of the political group said, reconciliation is possible, as long as the perpetrator is fully accountable before the law. Direct reconciliation can take place with those who have not committed a crime in front of people and family.
???? "Those who have committed a crime must be held accountable to the end. Moreover, today there is not the principle of assembly, which was established by Saakashvili in his time, but the principle of absorption. Therefore, he is serving a sentence of up to 6 years in prison and not the 31 years that he was sentenced during his reign. Therefore, all offenders should be equal before the law. "Can you imagine what it would be like to release 9,500 prisoners on the pretext of reconciliation?" Said Fridon Injia.
As the chairman of the political group noted at the meeting, there are no legal or other grounds for holding early, early parliamentary elections in the country. This was confirmed by the work of the temporary commission of inquiry into the 2020 parliamentary elections, whose members, both from the opposition party, were Fridon Injia himself, as well as Davit Zilfimiani.
???? "A full-fledged investigation was conducted by the Commission of Inquiry. Dozens of people were questioned, specific ballot boxes were opened, where recounts took place, and according to the findings, there were some gaps or errors within the norm, which could not in any way affect the final results of the parliamentary elections. "Also, the 2021 local self-government elections, which were held under the updated Election Code, were much better organized, which was recognized by international observer organizations, including the OSCE / ODIHR," said Fridon Injia.
???? He believes that the issue of early elections should be avoided by certain political forces, because it can once again become the basis for tensions and unrest in the country, the beginning of stagnation of economic progress, not to mention the catastrophically large financial resources required by elections in general.
???? As for the constitutional changes, which envisage lowering the electoral threshold to 2% and reducing the number of deputies to 4 to form a faction, Fridon Injia said, "European Socialists welcome and support these changes, which were confirmed by the first reading of the issue in Parliament.
???? These changes will ensure the multiparty nature of parliamentary activities and improve the quality of democracy.
???? "We also believe that the parliamentary group and especially the small political parties that are represented in the parliament and carry out their parliamentary activities fully, should be provided with the minimum financial resources, of course, in accordance with the law, to be able to conduct political activities in order to "They do not find themselves in unequal and unjust conditions with regard to other political forces, while we want to build a state governed by the rule of law," said Fridon Injia.
???? At the meeting, Fridon Injia also focused on the issue of selection of judges and noted that the process is significantly different compared to 2012. Publicity today is much greater. There may be many things to be refined, but the process is going well.
???? As for the amendments to the Code of Administrative Offenses, according to Fridon Injia, it must be changed in accordance with the requirements recommended by Europe. Of course, it is built on the Georgian mentality.
???? According to David Zilfimian, there is a great polarization in the country today and this word has even become fashionable. "The fact is that the" National Movement "is still fighting to come to power and I believe that it has no moral right to do so. "As for the issue of reconciliation, I do not think this issue is on the agenda at all, because to start discussing it must be a fact of repentance for the crime, which I do not see," said Zilfimian.
???? At the meeting, members of the Council of Europe Monitoring Committee were interested in the implementation of the Charles Michel Agreement of 19 April. According to Fridon Injia, the Charles Michel Memorandum initially played a positive role. "I think the Charles Michel agreement has played a positive role in easing the artificial crisis. The main issues of the memorandum have already been fulfilled. This refers to changes in the Electoral Code or the issue of electing judges. Under pressure from you and our partners, the perpetrators were released. These were countermeasures by the authorities. He then released 9,500 prisoners, but it does not happen that the offender is released in another country upon request. This is not happening in Europe, and if we are going to Europe, we must take this into account and we must all act in accordance with the law. The law should be the law for everyone. After that, the events developed in such a way that Charles Michel's memorandum replaced the Georgian Constitution, which was not acceptable to us. "All the media started with the discussion of Charles Michel's memorandum," Fridon Injia said.
???? According to David Zilfimian, the Charles Michel Agreement was a positive development and at that time it was really necessary and unequivocally if anyone fulfilled the Charles Michel Agreement, it was a constructive opposition. "Every time we talk about the opposition in Georgia, please divide it into two parts. An opposition that does not even go to parliament today and does not take part in parliamentary activities. So for our part, we believe that the Charles Michel Agreement was a positive agreement. "This agreement was fulfilled from the beginning to the end, and if anyone did not fulfill this agreement, it was a destructive opposition," said David Zilfimian.
???? The guests were also interested in the approach of the "European Socialists" to Georgia's accession to the European Union and NATO. They were also interested in their views on Russia. According to David Zilfimian, the sooner Georgia joins the European Union, the better it will be for the country. "We fully support Georgia's accession to the European Union. We are trying our best to speed up the process of Georgia's accession to the European Union. Despite much resistance. As for Georgia's membership in NATO, as you know, it does not depend on us. If we are not in NATO today, it is not Georgia's fault. Therefore, the sooner European countries end the blockade, the sooner Georgia will join NATO. "We will be in favor of this," said David Zilfimian. As for Georgia's relations with Russia, because no one will change our geography, it is logical that we should find a way to have neighborly relations with Russia, to minimize the aggression that exists today. "Georgia is occupied by 20% of the country's territories. We have an aggressor country next door, which has occupied our territories. We also understand well why Europe is careful not to see a conflict country in its composition, so as not to strain relations with Russia. It's very difficult for you and it's very difficult for us. "We are ready to overcome all these barriers," Zifimiani said.
???? According to Fridon Injia, the Georgian government has already announced the issue of joining the European Union and Georgia will make a statement in 2024 and the constructive opposition will do everything in their power to maximize the support of this process. "It's not up to us, and you know our problems well. That we have violated territorial integrity. Our number one task is to restore the territorial integrity of our country. This is the most important thing, "said Fridon Injia.
???? According to David Zilfimian, potentially, in the future, there should be a coalition government in Georgia, which will consist mainly of a constructive opposition. The reason why the constructive opposition is not developing against the background of the existence of two parties - "Georgian Dream" and "National Movement" today is not because the supporters do not want to vote, but because all elections are held by the "bad" method and not who By a more "good" method. In other words, the voters are afraid that on the one hand the "National Movement" will not return and the dream says that we should come to power again and not anyone else. "That is why the environment is tense. It is enough for the voters to know that the "National Movement" will not participate in the elections, then the voters of the National Movement will be distributed in the opposition and half of the "Dream" voters will be distributed in the opposition again. Then the fear will disappear that the "National Movement" will not return to the country with its bloody regime. This is a problem today, "said David Zilfimian.
???? According to Fridon Injia, except for two or three parties, the other parties are the same "National Movement" in their vision and rhetoric. "There is no difference in vision, nor in approaches, nor in rhetoric, nor in actions. All are one, except for two or three parties. "This is the 'National Movement', which wants to come to power not through elections, but through revolution," said Fridon Injia. "We are talking about what could be the solution. It would be best to announce to the National Movement that it will not run in the elections, but this is a fairy tale and an excluded topic. The solution is for the ruling party to consistently implement its statements. First - the rule of law, those who are guilty must all be punished. There are 2 thousand cases on the shelf in the prosecutor's office, which will not be seen. Behold, this is the greatest calamity. Those who are guilty should all be punished, then, all issues will be resolved. Normal elections will be held. The exception may be for certain categories of people. For example, mothers with many children, etc. Sh. This is our request, "said Fridon Injia. According to David Zilfimian, it is vital for the National Movement today to come to power so as not to be held accountable for the crimes committed. This is their whole starting point. "We demand the rule of law from the ruling party. In connection with the criminal acts that have already taken place
Approved, the authorities should take appropriate measures and the perpetrator should be punished. "Elementary issues have not been investigated since 2012," Fridon Injia said.???? At the end of the meeting, the guests mentioned that the issues raised by the deputies were important to them. According to Titus Korlatean, a member of the Monitoring Committee of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe, it is important for them that the "European Socialists" support constitutional changes and changes in the Code of Administrative Offenses.
აუცილებელი სახელმწიფო ამ გარდამტეხ მომენტში ყველაფერი გააკეთოს ქვეყნის სუვერენიტეტისა და დამოუკიდებლობის დასაცავად – ფრიდონ ინჯია
📍 აუცილებელი და მნიშვნელოვანია სახელმწიფო იდგეს თავის სიმაღლეზე და ამ გარდამტეხ მომენტში ყველაფერი გააკეთოს ქვეყნის სუვერენიტეტისა და დამოუკიდებლობის დასაცავად – ფრიდონ ინჯია
✅საპარლამენტო პოლიტიკური ჯგუფის „ევროპელი სოციალისტების“ თავმჯდომარის ფრიდონ ინჯიას გამოსვლა პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე, სადაც დეპუტატმა „პოლიტიკური დებატების“ ფორმატში ქვეყანაში მიმდინარე ყველაზე აქტუალური პოლიტიკური მოვლენები მიმოიხილა.
✅პოლიტიკური ჯგუფის თავმჯდომარემ თავის გამოსვლაში ყურადღება გაამახვილა სახელმწიფოებს შორის მეგობრობის საკითხზე, რაც მისი აზრით, პირობითია, რადგან როგორც წესი, ამ მეგობრობის უკან დგას ამა თუ იმ ქვეყნის ინტერესები.
✅„ჩვენ ყველამ ვიცით, რომ ზოგჯერ პოლიტიკა და სიმართლე განსხვავდება ერთმანეთისგან. ყველაფერს თავისი წესები აქვს. ამ შემთხვევაში მე მინდა მაქსიმალურად სიმართლე ვთქვა. რაზე მინდა გავამახვილო თქვენი ყურადღება. პირველი, ქვეყნებს შორის მეგობრობაზე. მეგობრობა სახელმწიფოებს შორის ეს არის პირობითი და ისიც გარკვეულ ეტაპზე.
✅განსაკუთრებით რთულია დიდი სახელმწიფოსა და პატარა სახელმწიფოს ურთიერთმეგობრობა. ყველას აქვს თავისი ინტერესები. მეგობრობა სახელმწიფოებს შორის პრაქტიკულად, არ არსებობს.
✅ამ სახელმწიფოებიდან მე მაინც გამოვყოფ საქართველოს, რომელმაც თავისი წარსული ისტორიით, აწმყოთი დაამტკიცა, რომ მართლაც იცის მეგობრობა და ბევრ შემთხვევაში ეს მეგობრობა თავის საზიანოდაც კი გამოსდის, მაგრამ მადლობა ღმერთს ასეთ ქვეყანაში ვცხოვრობთ და ასეთი ქვეყანა გვარგუნა ღმერთმა“, – აღნიშნა დეპუტატმა.
✅ ფრიდონ ინჯიას შეფასებით, „უცხოური გავლენის გამჭვირვალეობის შესახებ“ კანონპროექტში არის პატარა მარცვალი საიმისოდ, რომ ქვეყანამ თავიდან აიცილოს გარე ჩარევა, განამტკიცოს თავისი სუვერენიტეტი, მაგრამ ეს საკმაოდ რთული საკითხია.
✅პოლიტიკური ჯგუფის თავმჯდომარეს მიაჩნია, რომ არასამთავრობო ორგანიზაციების საქმიანობა უნდა იყოს გამჭვირვალე.
✅ „გუშინ იურიდიული კომიტეტის სხდომაზე იყოს საუბარი, რომ თუკი ჩვენ მივიღებთ კანონპროექტს „უცხოური გავლენის გამჭვირვალეობის შესახებ“, ჩვენ დავკარგავთ რამდენიმე მილიონს ეს იქნება წყლის მომარაგებიდან თუ სხვა პროექტებიდან.
✅საქმე იმაში გახლავთ, რომ რის ფასად ხდება ეს? ის ქვეყანა, რომელიც აფინანსებს რომელიმე რეგიონის წყლით მომარაგებას, ერთდროულად ის ისეთ დაფინანსებას ახორციელებს, რომელიც შეიძლება მიუღებელი იყოს ჩვენთვის“, – განაცხადა ფრიდონ ინჯიამ.
✅დეპუტატის განცხადებით, ამერიკის სახელმწიფო დეპარტამენტის მხრიდან ხდება უხეში ჩარევა ქვეყნის შიდა პოლიტიკურ პროცესებში და უდიდესი ზეწოლაა საქართველოს სასამართლო სისტემაზე.
✅„მსოფლიოში 200 ქვეყანაა და ამ პატარა ქვეყნის მიმართ, როგორიც საქართველოა, სადაც 3 ნახევარი მილიონი მოსახლეა, ისეთი „მონსტრი“ ქვეყანა როგორიც ამერიკის შეერთებული შტატებია, 20 დღის განმავლობაში რამდენიმეჯერ აკეთებს მწვავე განცხადებას საქართველოსთან მიმართებაში და ჭკუას გვარიგებს.
✅არა მგონია მათ ქართველი ხალხის პრობლემები ადარდებდეთ. მათ თავიანთი ინტერსები აქვთ.
✅თუ შენ მეგობარი ხარ, და მეგობრად თვლი შენს თავს, მაშინ რას ნიშნავს მრავალჯერადად დააფინანსო სახელმწიფო ხელისუფლების წინააღმდეგ მოქმედი სხვადასხვა დაჯგუფებები. ასწავლო იარაღის გამოყენება და სახელმწიფო გადატრიალების ორგანიზება.
✅ყოველგვარი მტკიცებულებების გარეშე ხდება მოსამართლეების დასანქცირება, რომლებიც საქართველოს სახელით მოქმედებენ და ამ დროს, თავად ამერიკის შეერთებული შტატების მოსამართლეებს გამოაქვთ განაჩენი, სადაც მაგალითისთვის, ამერიკის ყოფილ პრეზიდენტს დონალდ ტრამპს 460 წლიან სასჯელს უყენებენ, რაც სრულ აბსურდად მიმაჩნია.
✅არსებობს ბევრი მაგალითი, თუ როგორ ცდილობდნენ საქართველოს ჩართვას ომში საკუთარი ინტერსებიდან გამომდინარე.
✅ გნებავთ ამერიკის შეერთებული შტატების წინა ელჩი საქართევლოში, რომელიც შეხვდა ბიძინა ივანიშვილს მოთხოვნით, რომ ომში ჩართულიყო საქართველო.
✅მე არ ვისაუბრებ 2008 წლის მოვლენებზე, რადგან ეს საკითხი ბოლომდე არ არის დადგენილი და გამოძიებული, მაგრამ მე კარგად მახსოვს სენატორ ჯონ მაკკეინის წაქეზებები და ის შედეგები, თუ რა მოგვიტანა ამ წაქეზებებმა, რის ფასად და როგორ დაისაჯა საქართველო“, – განაცხადა ფრიდონ ინჯიამ.
✅პოლიტიკური ჯგუფის თავმჯდომარეს მიაჩნია, რომ აუცილებელი და მნიშვნელოვანია სახელმწიფო იდგეს თავის სიმაღლეზე და ამ გარდამტეხ მომენტში ყველაფერი გააკეთოს ქვეყნის სუვერენიტეტისა და დამოუკიდებლობის დასაცავად.
ფრიდონ ინჯიას შეკითხვები „უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის“ შესახებ კანონპროექტთან დაკავშირებით
📍 საპარლამენტო პოლიტიკური ჯგუფის “ევროპელი სოციალისტების” თავმჯდომარის ფრიდონ ინჯიას გამოსვლა იურიდიული კომიტეტის სხდომაზე, სადაც „უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის“ შესახებ კანონპროექტი საპარლამენტო უმრავლესობის ლიდერმა მამუკა მდინარაძემ წარადგინა.
✏️რატომ არ წარმოადგინეთ ეგრეთ წოდებული „ფარას“ ანალოგიური კანონპროექტი?
✏️ ვინ არის საქართველოს მეგობარი სახელმწიფო და რა არგუმენტაცია გაქვთ იმის დასამტკიცებლად, რომ ესა თუ ის სახელმწიფო საქართველოსთვის მეგობარი ქვეყანაა?
✏️რატომ არ არის კანონპროექტში მუხლი სისხლის სამართლებრივი პასუხისმგებლობის შესახებ? ან თუნდაც, კანონპროექტით გათვალისწინებული ჯარიმები რატომ არ არის ადეკვატური?
🔷ამ კითხვებით მიმართა ფრიდონ ინჯიამ პარლამენტის იურიდიული კომიტეტის სხდომაზე უმრავლესობის ლიდერს მამუკა მდინარაძეს.
🔷დეპუტატის განცხადებით, კანონპროექტი „უცხოურო გავლენის გამჭვირვალობის“ შესახებ ქვეყნისთვის არის ძალიან მნიშვნელოვანი.
🔷„დღეს კომიტეტის სხდომაზე ხშირად ისმოდა განცხადება ჩვენი მეგობარი ქვეყნების შესახებ, მაგრამ უნდა გითხრათ, რომ მეგობარი ქვეყანა არ არსებობს. ეს ყველაფერი პირობითია, რადგან ყველა ქვეყანას თავისი ინტერესი აქვს ამა თუ იმ სახელმწიფოსთან მიმართებაში და ცალსახად შეიძლება მოიძებნოს მათი ინტერსები ჩვენი ქვეყნის მიმართ.
🔷 ჩვენთვის მთავარია, რომ ინტერესები თანხვედრაში იყოს ერთმანეთთან. აქედან გამომდინარე, გარკვეული პერიოდის განმავლობაში შეიძლება იყოს ასეთი მეგობრობა.
ჩვენ უპატრონო ერი ვართ. ასე თქვა თავის დროზე ჭაბუა ამირეჯიბმა, და მართლაც ეს იკვეთება და ასე ჩანს.
რატომ არის ეს კანონი რუსული?
🔷ან რატომ გინდათ დაარქვათ ამ კანონს რუსული?
🔷იმიტომ, რომ დააჯეროთ.. თუ რუსულია, ესე იგი ეს კანონი ცუდია. მაგრამ მსოფლიოში არის ბევრი კანონი, რომელიც ერთი და იგივეა როგორც ამერიკის შეერთებულ შტატებში, ისე ავსტრალიაში, ჩინეთში, რუსეთში. რატომ არ ვარქმევთ ამ კანონებს რუსულ კანონს?! … იქ არ არის ის საეჭვო ინტერესები, რაც აქ იკვეთება.
🔷 ახლა რაც შეეხება საკითხს იმის შესახებ, რომ ეს კანონი არის მნიშვნელოვანი.
🔷ჯერ კიდევ ამერიკის შეერთებულ შტატებში 1937-38 წელს, იქნა შემოტანილი ეგრეთ წოდებული „ფარას“ კანონი, რომელიც დღემდე მუშაობს, სადაც გათვალისწინებულია ყველაფერი არა მარტო არასამთავრობო ორგანიზაციებთან დაკავშირებით, არამედ კანონი შეეხება როგორც იურიდიულ, ასევე ფიზიკურ პირებს და საეკლესიო კონფესიებს“, – განაცხადა ფრიდონ ინჯიამ.
🔷პოლიტიკური ჯგუფის თავმჯდომარეს მიაჩნია, რომ პარლამენტში სწორედ „ფარას“ ანალოგიური კანონპროექტის წარდგენა უნდა მომხდარიყო მმართველი პარტიის მხრიდან.
🔷„ამერიკის შეერთებული შტატები რატომ არის ძლიერი სახელმწიფო? სწორედ იმიტომ, რომ მას მიღებული აქვს ასეთი კანონი. ამით იგი იცავს თავის სუვერენიტეტს, თავის სიმტკიცეს, ქვეყნის მდგრადობას“, – აღნიშნა დეპუტატმა.
🔷 პოლიტიკური ჯგუფის თავმჯდომარის განცხადებით, მმართველმა პარტიამ კანონპროექტთან დაკავშირებით საქმე ბოლომდე უნდა მიიყვანოს და საბოლოოდ მიიღოს წარმოდგენილი კანონი.
🔷რაც შეეხება ამ კანონთან ევროკავშირის რიგი ქვეყნების დამოკიდებულებას, სადაც 27 ქვეყანა შედის, როგორც დეპუტატმა განაცხადა, „საქმე ის გახლავთ, რომ ამ 27 ქვეყნიდან ეს კანონი მიღებულია დიდ ბრიტანეთში, ხოლო საფრანგეთში მიღებულია ეროვნული ასამბლეის ზედა პალატის მიერ.
🔷უნდა აღინიშნოს, რომ ევროპის ქვეყნებიდან საფრანგეთი ყოველთვის გამოირჩეოდა იმ მხრივაც, რომ იგი მუდმივად კითხვის ნიშნის ქვეშ აყენებდა თავისი ქვეყნის გაერთიანებას ნატოში სამხედრო ალიანსში.
რატომ არ არის ევროპის სხვა ქვეყნებში ეს კანონი მიღებული? რადგან ამერიკის შეერთებული შტატები არ აძლევს მათ ამ კანონის მიღების უფლებას“, – განაცხადა დეპუტატმა.
🔷ფრიდონ ინჯიას თქმით, ძალზე საყურადღებო და საგულისხმოა მამუკა მდინარაძის მიერ კომიტეტის სხდომაზე მოყვანილი მაგალითი, საფრანგეთის დაზვერვის სამსახურის ოფიციალური ანგარიშის შესახებ, სადაც ყურადღებაა გამახვილებული იმის თაობაზე, თუ როგორ ერევა ამერიკის შეერთებული შტატები საფრანგეთის პოლიტიკურ თუ ეკონომიკურ საკითხებში, რაც დეპუტატის აზრით, ბევრ რამეზე მეტყველებს და გასათვალისწინებელია.
🔷პოლიტიკური ჯგუფის თავმჯდომარის განცხადებით, მნიშვნელოვანია, რომ წარმოდგენილი კანონპროექტი სრულად შეესაბამებოდეს დღეს ქვეყანაში არსებულ მოთხოვნებს და ზუსტად ასახავდეს პოლიტიკურ მოცემულობას, სხვა შემთხვევაში, ეს იქნება არასრულყოფილი კანონი.
🔷აქედან გამომდინარე, ფრიდონ ინჯიას განცხადებით, უპრიანი იქნებოდა კანონპროექტში ყოფილიყო მუხლი სისხლის სამართლებრივი პასუხისმგებლობის შესახებ. ასევე, ჯარიმები, რომელიც ჩადებულია კანონში ყოფილიყო ადეკვატური. მით უფრო, როგორც ფრიდონ ინჯიამ აღნიშნა, თუ გავითვალისწინებთ საქართველოს პრეზიდენტის ბოლო დროინდელ არაადეკვატურ პოზიციებს თუ გადაწყვეტილებებს.
ავთანდილ ენუქიძის განცხადება ბიუროს სხდომაზე “ქართული ოცნების” მიერ ინიცირებულ “უცხოური გავლენის გამჭვირვალეობის შესახებ” კანონპროექტთან დაკავშირებით
საქართველოს პარლამენტის ვიცე- სპიკერის, საპარლამემტო პოლიტიკური ჯგუფის “ევროპელი სოციალისტების” წევრის ავთანდილ ენუქიძის განცხადება ბიუროს სხდომაზე “ქართული ოცნების” მიერ ინიცირებულ “უცხოური გავლენის გამჭვირვალეობის შესახებ” კანონპროექტთან დაკავშირებით
საპარლამენტო პოლიტიკური ჯგუფის „ევროპელი სოციალისტების“ თავმჯდომარე ფრიდონ ინჯია მიესალმება სახელმწიფოს როლის გააქტიურებას კრიტიკული ინფრასტრუქტურის მართვაში.
🔷ამის შესახებ ფრიდონ ინჯიამ პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე განაცხადა, სადაც „მინისტრის საათის“ ფორმატში ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრს ლევან დავითაშვილს მოუსმინეს.
🔷„ძალიან სასიამოვნოა ის, რომ კრიტიკული ინფრასტრუქტურის მართვაში სახელმწიფოს როლი აქტიური ხდება და ქვეყნის ხელისუფლება იღებს პასუხისმგებლობას ამ მიმართულებით, როგორც ეს ხდება ისეთ წარმატებულ ქვეყანაში, როგორიცაა ჩინეთია.
ჩვენ „სოციალისტები“ ვთვლით, რომ სწორედ ასეთი პოლიტიკა გადაარჩენს ჩვენს პატარა ქვეყანას, რომელსაც დიდი გული, პოტენციალი და შემართება გააჩნია.
🔷 აქედან გამომდინარე, სახელმწიფოს, რომელსაც აქვს პრეტენზია იყოს წარმატებული და სწორად მართოს ქვეყანა, მას უნდა გააჩნდეს:
✏️ ერთი აეროპორტი მაინც სახელმწიფო საკუთრებაში;
✏️ ერთი პორტი მაინც;
✏️ ერთი სახელმწიფო ბანკი მაინც;
✏️ ერთი სადაზღვეო კომპანია მაინც;
✏️ ერთი ფარმაცევტული საწარმო მაინც, დაბალი ფენის მოსახლეობის წამლებით უზრუნველყოფისთვის;
✏️ ერთი ჰიდროელექტრო სადგური მაინც ყველა რეგიონში;
✏️ ერთი სახელმწიფო საავადმყოფო მაინც ყველა რაიონში;
🔷 რას მივიღებთ შედეგად? – დემონოპოლიზაციას. გაჩნდება დამატებითი სამუშაო ადგილები, გაიაფდება სესხები, ტვირთების გადაზიდვის ტარიფი.
🔷 მაშინ ეკონომიკის ზრდის ტემპები უფრო მეტი იქნება, ვიდრე 7%-ი. თუმცა, ესეც ხომ მაჩვენებელია თქვენი სწორი ეკონომიკური პოლიტიკის და მე მადლობა მინდა გითხრათ ამისთვის თქვენ.
🔷რაც შეეხება სტრატეგიული პარტნიორობის კრიტერიუმებს, მადლობელი ვარ, რომ თქვენ ეს სწორად გაიგეთ და თუ ამას თქვენ ჩამოაყალიბებთ და გააცნობთ მოსახლეობას, ბევრ კითხვას პასუხი გაეცემა, რაც თქვენ თვითონ მოგცემთ უფრო მეტი თავისუფლების შესაძლებლობას თქვენს მოქმედებაში“, – განაცხადა ფრიდონ ინჯიამ.
ფრიდონ ინჯია გამოდის ინიციატივით, რომ სახელმწიფომ შეიმუშაოს სპეციალური პროგრამა საზღვარგარეთ წასული ქალბატონების სამშობლოში ღირსეულად დასაბრუნებლად, ან მოხდეს მათი არასრულწლოვანი შვილებისთვის ფულადი კომპენსაციის გამოყოფა.
📌საპარლამენტო პოლიტიკური ჯგუფის „ევროპელი სოციალისტების“ თავმჯდომარე ფრიდონ ინჯია გამოდის ინიციატივით, რომ სახელმწიფომ შეიმუშაოს სპეციალური პროგრამა საზღვარგარეთ წასული ქალბატონების სამშობლოში ღირსეულად დასაბრუნებლად, ან მოხდეს მათი არასრულწლოვანი შვილებისთვის ფულადი კომპენსაციის გამოყოფა.
📌პოლიტიკური ჯგუფის თავმჯდომარეს მიაჩნია, რომ ქვეყანაში შობადობისა და არსებული დემოგრაფიული პრობლემის გადასაჭრელად, სახელმწიფომ ხელი უნდა შეუწყოს ახალგაზრდა ოჯახებს, განსაკუთებით თუ კი ოჯახი სოფელში გადაწყვეტს დამკვიდრებას. ასეთ შემთხვევაში სახელწმიფომ ახლად შექმნილი ოჯახები უნდა უზრუნველყოს მინიმუმ სახლ-კარით და მიწის ნაკვეთით შესაბამისი ხელშეკრულების გარანტიით.
🔷ამის შესახებ დეპუტატმა პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე განაცხადა, სადაც საკანონმდებლო ორგანომ განიხილა „გირჩის“ ინიციატივა საარჩევნო სიების ფორმირების პროცესში გენდერული კვოტირების ვალდებულების გაუქმების შესახებ, ასევე „გირჩის“ ინიციატივის მიხედვით უქმდება საბიუჯეტო დაფინანსებაზე 30%-იანი დანამატი ქალთა პოლიტიკაში მონაწილეობის გაზრდისა და პარტიებში ქალთა ორგანიზაციების გაძლიერებისათვის.
🔷„დღესდღეობით ძალიან ბევრი ქალია საზღვარგარეთ წასული სამუშაოდ. მათ მიტოვებული ჰყავთ ოჯახი, მეუღლე, შვილები, რაც თავის მხრივ უამრავ პრობლემას წარმოქმნის აღზრდის, განათლების თუ სხვა თვალსაზრისით.
🔷მიმაჩნია, რომ სახელმწიფომ ყველაფერი უნდა გააკეთოს ემიგრანტი ქალების სამშობლოში დასაბრუნებლად.
🔷აქ შეიძლება გამოინახოს შესაბამისი მექანიზმი. მოხდეს ვითარების სწორი შეფასება, ანალიზი. კერძოდ, თუ მაგალითად, ქალი მუშაობს ევროპის რომელიმე ქვეყანაში 2 წელზე მეტი ხნის განმავლობაში და მას ჰყავს 2 და მეტი შვილი საქართველოში დატოვებული, მათ სახელმწიფომ უნდა გაუკეთოს კომპენსაცია და დააფინანსოს ეს ოჯახი მანამ, სანამ შვილები 18 წლის არ გახდებიან.
🔷ამით ჩვენ შევძლებთ ქალები დავაბრუნოთ საკუთარ ოჯახებში. მიმაჩნია, რომ ეს იქნება ქვეყნის გადარჩენისთვის გადადგმული ნაბიჯი.
🔷რაც შეეხება შობადობისა და ზოგადად დემოგრაფიულ ვითარებას, ვფიქრობ, სახელმწიფომ ამ მხრივ განსაკუთრებით ხელი უნდა შეუწყოს ახალგაზრდა ოჯახებს. ხოლო, თუ ახალგაზრდა ოჯახი სოფლად გადაწყვეტს დამკვიდრებას, სახელმწიფომ ისინი მინიმუმ სახლ-კარით და მიწის ნაკვეთით უნდა უზრუნველყოს და ეს უნდა იყოს მთლიანად საქართველოში.
🔷ამით ჩვენ ხალხს სოფლებში დავაბრუნებთ. აქ შეიძლება დაიდოს ოჯახებთან ხელშეკრულება, რომ ოჯახი არ დაინგრევა. ეს ბევრ რამეს განაპირობებს.
მიმაჩნია, რომ სახელმწიფოს შეუძლია ბევრი რამ გააკეთოს უშუალოდ ოჯახების და განსაკუთრებით ქალების მიმართ ყურადღების გამოჩენის თვალსაზრისით.“ – განაცხადა ფრიდონ ინჯიამ.
🔷პოლიტიკური ჯგუფის თავმჯდომარემ პოპულისტური უწოდა აჟიოტაჟს, რომელიც პარლამენტის სხდომათა დარბაზში პოლიტიკური პარტიების საარჩევნო სიებში გენდერული კვოტირების გაუქმების შესახებ „გირჩის“ ინიციატივის განხილვას მოჰყვა.
🔷„საქართველოში ყველა ოჯახში ქალი დიდი პატივისცემით სარგებლობს და ეს ასე იყო ოდითგანვე და ვფიქრობ, დიდ წილად დღესაც ყველა ოჯახში ასეა, რადგანაც ოჯახი ძირითადად ქალზე დგას. შორს რომ არ წავიდეთ, საქართველოს ჰყავდა მეფე თამარი.
🔷საქართველოში არ არის ისეთი დაწესებულება, სადაც ქალი დაჩაგრულია. ისიც უნდა ითქვას, რომ რაც მეტი ქალია დაწესებულებებში, მით მეტად აკლდება იგი მის ოჯახს, შვილებს, მაგრამ მიუხედავად ამისა, ყველა საწარმოში, დაწესებულებაში, ეს კერძოა თუ საჯარო სამსახური, თუკი ქალი თავისი კომპეტენციით მაღალ დონეზე დგას, ამით ყველაფერი ნათქვამია და ამ ფაქტს წინ ვერავინ ვერ აღუდგება“. – განაცხადა ფრიდონ ინჯიამ.
🔷დეპუტატმა მაგალითისთვის პლენარულ სხდომაზე წარმოადგინა ინფორმაცია, რომლის მიხედვითაც ბიძინა ივანიშვილის მიერ დახმარების სახით სტიპენდიები იყო გამოყოფილი კულტურისა და ხელოვნების დარგის წარმომადგენელთათვის. კერძოდ, მარჯანიშვილისა და რუსთაველის თეატრების მუშაკთათვის, საიდანაც 25-30 ქალბატონი იყო და პროცენტულად ეს ოდენობა შეადგენდა დაახლოებით 38 %-ს.
🔷„ეს უბრალო მაგალითი მოვიყვანე იმის აღსანიშნავად, რომ დღეს საქართველოში ქალები ნამდვილად არ არიან დაჩაგრულები“. – განაცხადა დეპუტატმა.
🔷პოლიტიკური ჯგუფის თავმჯდომარემ ასევე, მიმოიხილა წინა ხელისუფლების პერიოდში პენიტენციალურ სისტემაში არსებული ვითარება, როდესაც ქვეყანას 350 ათასი პრობაციონერი და 30 ათასი მსჯავრდებული ჰყავდა და მათი ოჯახის წევრებს, ძირითადად დედებს, მეუღლეებს ურთულესი პერიოდის გადალახვა მოუწიათ სრულიად მარტო.
🔷„მიმაჩნია, რომ კარგი იქნება თუკი სახელმწიფო გაუკეთებს კომპენსაციას იმ ქალებს, რომელთა ოჯახის წევრებს უსამართლოდ მოუწიათ ციხეში ყოფნა. ეს იქნება ღირსეული და სწორი გადაწყვეტილება სახელმწიფოს მხრიდან“. – აღნიშნა ფრიდონ ინჯიამ.