Ежемесячный архив: финансовый год
Chairman of the political group “European Socialists” of the Parliament of Georgia Fridon Injia called the speech of the Minister of Foreign Affairs Ilia Darchiashvili at the plenary session of the Parliament of Georgia exemplary and most important.
📍 Chairman of the political group “European Socialists” of the Parliament of Georgia Fridon Injia called the speech of the Minister of Foreign Affairs Ilia Darchiashvili at the plenary session of the Parliament of Georgia exemplary and most important.
🔷 In the highest legislative body of the country, Ilia Darchiashvili answered the questions of the deputies in the manner of interpellation.
🔷 Fridon Injia, in his speech, focused on the need for the Georgian government to pursue the correct domestic and foreign policy based on the interests of the country.
According to the chairman of the political group, today the People’s Republic of China is the second country in the world with its economic achievements and progress.
🔷 “The domestic product of the People’s Republic of China is 23 trillion US dollars, and the domestic product of the United States of America is 25 trillion dollars. Here I would like to emphasize the fact that in the United States of America this data is based on the service sector, while in China 23 trillion dollars of domestic product is obtained at the expense of industry, and the difference in this is quite large. – said Fridon Injia.
🔷 The chairman of the political group also spoke about the main and main purpose of the countries of strategic importance for Georgia and cited the United States of America as an example, with which Georgia does not even have free trade.
🔷 “Our country does not have free trade with the United States of America. We have free trade with the People’s Republic of China. Today it became clear and the government understood that Georgia should cooperate with those countries with which partnership relations will be beneficial for our country. According to the trade turnover, China takes the 4th place among the largest trade partners of Georgia with a share of 7.8%. – noted Fridon Injia.
🔷 Regarding the Anaklia port project, the deputy believes that “if China does not participate in the implementation of this project, then Georgia may not be able to receive 100 million tons of cargo, and if China’s share in the implementation of the project together with the state is even 10%, then the construction of the Anaklia port The project will be protected.
🔷 “Otherwise, the port of Anaklia will not be profitable, but a target, which I cannot say about the most important and strategic power train project, which should be implemented through the territory of Georgia, which requires a warning, because this project is at the same time a kind of guarantee of the country’s political stability and security, and China’s participation here as well is the most important factor that unconditionally recognizes the territorial integrity of Georgia”. – said the deputy.
🔷 As for the relationship between Russia and China, Fridon Injia believes that through relations with China, Georgia may find a common language with Russia regarding the issue of restoring Georgia’s territorial integrity.
🔷 “With the relationship between Russia and China, Georgia may find a common language with Russia in relation to such a painful issue, which is called the restoration of the territorial integrity of Georgia. In 30 years, we have seen nothing but concern and outrage on these issues, because they do not want us to settle this issue with Russia. They arrange for this confrontation to be all that is profitable for them.
🔷 The United States of America is arranging for Georgia to be in conflict with Russia. China’s interests do not include such a confrontation. Therefore, we should think about which one is more beneficial for our country?!
🔷 What is an issue that is not in the interests of Georgia in terms of relations with China?
🔷 Convince me that the state structure that exists today in the People’s Republic of China is very different from the communist regime that existed in Georgia.
🔷 Today, China can be considered the first country in the fight against corruption, and these processes are managed by the Chinese government in a country of one and a half billion people. I believe that it is possible to share many successful social projects from the People’s Republic of China”, said the MP.
🔷 Once again, to return to the concept of a strategic partner, a country becomes strategic if it has mutual cooperation with the state based on economic parameters. It will be trade turnover or free trade. Why do we not have trade relations with America, which is a strategic partner for our country? Because this is just a policy for America to control Georgia permanently, so that Georgia is absolutely necessary for America’s goals.
🔷 In this case, in my opinion, there is a very big difference between the United States of America and China. Therefore, the government should do exactly what is beneficial for the country and the people,” said Fridon Injia.
🔷 In addition, the MP positively evaluated the visit of the Georgian delegation led by Prime Minister Irakli Gharibashvili to the People’s Republic of China a few months ago, where the delegation was personally met by the President of the People’s Republic of ChinaAC Jinpin hosted. According to the deputy, it was an expression of great respect for the Georgian government and the Georgian people.
Председатель политической группы «Европейские социалисты» парламента Грузии Фридон Инджиа назвал выступление министра иностранных дел Илии Дарчиашвили на пленарном заседании парламента Грузии образцовым и самым важным.
📍 საქართველოს პარალმენტის პოლიტიკური ჯგუფის „ევროპელი სოციალისტების“ თავმჯდომარემ ფრიდონ ინჯიამ საგარეო საქმეთა მინისტრის ილია დარჩიაშვილის გამოსვლას საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე სამაგალითო და უმნიშვნელოვანესი უწოდა.
🔷 ქვეყნის უმაღლეს საკანონმდებლო ორგანოში ილია დარჩიაშვილმა ინტერპელაციის წესით დეპუტატების შეკითხვებს უპასუხა.
🔷 ფრიდონ ინჯიამ თავის გამოსვლაში ყურადღება გაამახვილა საქართველოს ხელისუფლების მხრიდან სწორი საშინაო და საგარეო პოლიტიკის გატარების აუცილებლობაზე ქვეყნის ინტერესებიდან გამომდინარე.
პოლიტიკური ჯგუფის თავმჯდომარის განცხადებით, დღეს ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკა თავისი ეკონომიკური მიღწევებითა და წინსვლით მსოფლიოში მეორე ქვეყანაა.
🔷 „ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკის შიდა პროდუქტი შეადგენს 23 ტრილიონ ამერიკულ დოლარს, ხოლო ამერიკის შეერთებული შტატების შიდა პროდუქტი 25 ტრილიონი დოლარია. აქ მინდა ხაზი გავუსვა იმ გარემოებას, რომ ამერიკის შეერთებულ შტატებში ეს მონაცემები დაფუძნებულია მომსახურეობის სფეროზე, ხოლო ჩინეთში შიდა პროდუქტის 23 ტრილიონი დოლარი მიღებულია მრეწველობის ხარჯზე და ამაში განსხვავება საკმაოდ დიდია“, – განაცხადა ფრიდონ ინჯიამ.
🔷 პოლიტიკური ჯგუფის თავმჯდომარემ ასევე, ისაუბრა საქართველოსთვის სტრატეგიული მნიშვნელობის ქვეყნების ძირითადი და მთავარი დანიშნულების შესახებ და მაგალითისთვის მოიყვანა ამერიკის შეერთებული შტატები, რომელთანაც საქართველოს თავისუფალი ვაჭრობაც კი არ აქვს.
🔷 „ჩვენს ქვეყანას თავისუფალი ვაჭრობა არ აქვს ამერიკის შეერთებულ შტატებთან. ჩვენ თავისუფალი ვაჭრობა გვაქვს ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკასთან. დღეს ნათელი გახდა და ხელისუფლება მიხვდა იმას, რომ საქართველომ უნდა ითანამშრომლოს იმ ქვეყნებთან, რომლებთან პარტნიორული ურთიერთობაც იქნება მომგებიანი ჩვენი ქვეყნისთვის. სავაჭრო ბრუნვის მიხედვით, ჩინეთი იკავებს მე-4 ადგილს საქართველოს უმსხვილეს სავაჭრო პარტნიორებს შორის საერთო მოცულობით 7.8%-იანი წილით“, – აღნიშნა ფრიდონ ინჯიამ.
🔷 რაც შეეხება ანაკლიის პორტის პროექტს, დეპუტატს მიაჩნია, რომ „თუ ამ პროექტის განხორციელებაში ჩინეთი არ მიიღებს მონაწილეობას, მაშინ საქართველომ შეიძლება ვერ მიიღოს 100 მილიონი ტონა ტვირთი, ხოლო თუ პროექტის განხორციელებაში ჩინეთის წილი თუნდაც 10% -ი იქნება, ამით ანაკლიის პორტის მშენებლობის პროექტი იქნება დაცული.
🔷 „სხვა შემთხვევაში, ანაკლიის პორტი იქნება არა მომგებიანი, არამედ სამიზნე, რასაც ვერ ვიტყვი უმნიშვნელოვანეს და სტრატეგიული დანიშნულების ენერგომატარებლების პროექტზე, რომელიც უნდა განხორციელდეს საქართველოს ტერიტორიის გავლით, რასაც გაფრთხილება სჭირდება, რადგან ეს პროექტი ამავდროულად არის ქვეყნის პოლიტიკური სტაბილურობისა და უსაფრთხოების ერთგვარი გარანტი და აქაც ჩინეთის მონაწილეობა არის უმნიშვნელოვანესი ფაქტორი, რომელიც უპირობოდ აღიარებს საქართველოს ტერიტორიულ მთლიანობას“, – განაცხადა დეპუტატმა.
🔷 რაც შეეხება რუსეთისა და ჩინეთის ურთიერთობას, ფრიდონ ინჯიას მიაჩნია, რომ ჩინეთთან ურთიერთობით შესაძლოა საქართველომ რუსეთთან საერთო ენა გამონახოს საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენის საკითხთან დაკავშირებით.
🔷 „რუსეთისა და ჩინეთის ურთიერთობით, შესაძლოა საქართველომ რუსეთთან საერთო ენა გამონახოს ისეთ მტკივნეულ საკითხთან მიმართებაში, რომელსაც საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენა ჰქვია. 30 წლის განმავლობაში ჩვენ შეშფოთებისა და აღშფოთების გარდა, სხვა ქმედითი ნაბიჯები არ გვინახავს ამ საკითხებთან მიმართებაში, რადგან მათ არ აწყობთ, რომ ჩვენ ეს საკითხი დავალაგოთ რუსეთთან. მათ აწყობთ, რომ ეს დაპირისპირება სულ იყოს, რაც მათთვის მომგებიანია.
🔷 ამერიკის შეერთებულ შტატებს აწყობს, რომ საქართველო დაპირისპირებული იყოს რუსეთთან. ჩინეთის ინტერსებში კი, ასეთი დაპირისპირება არ შედის. ამიტომ ჩვენ უნდა ვიფიქროთ, რომელია ჩვენი ქვეყნისთვის უფრო მომგებიანი?!
🔷 რა არის ისეთი საკითხი, რომელიც ჩინეთთან ურთიერთობის ჭრილში საქართველოს ინტერსებში არ შედის?
🔷 დამერწმუნეთ იმაში, რომ ის სახელმწიფო წყობა, რომელიც დღეს ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკაშია, დიდად განსხვავდება იმ კომუნისტური რეჟიმისგან, რომელიც იყო საქართველოში.
🔷 დღეს ჩინეთი შეიძლება ჩაითვალოს პირველ ქვეყანად კორუფციასთან ბრძოლის საქმეში და ამ პროცესებს ჩინეთის ხელისუფლება მართავს მილიარდნახევრიან ქვეყანაში. მიმაჩნია, რომ ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკიდან ბევრი წარმატებული სოციალური პროექტის გაზიარება არის შესაძლებელი“,- აღნიშნა დეპუტატმა
🔷 კიდევ ერთხელ, რომ დავუბრუნდე სტრატეგიული პარტნიორის ცნებას, სტრატეგიული ხდება ქვეყანა, თუკი მას ეკონომიკური პარამეტრებიდან გამომდინარე აქვს ურთიერთთანამშრომლობა სახელმწიფოსთან. ეს იქნება სავაჭრო ბრუნვა თუ თავისუფალი ვაჭრობა. რატომ არ გვაქს ჩვენს სავაჭრო ურთიერთობა ამერიკასთან, რომელიც ჩვენი ქვეყნისთვის სტრატეგიული პარტნიორია? იმიტომ, რომ ეს უბრალოდ პოლიტიკაა იმისთვის, რომ ამერიკამ საქართველოზე კონტროლი მუდმივად განახორციელოს, რომ საქართველო სულ იყოს საჭირო ამერიკის მიზნებისთვის.
🔷 ამ შემთხვევაში, ჩემი აზრით, ამერიკის შეერთებულ შტატებსა და ჩინეთს შორის ძალიან დიდი განსხვავებაა. ამიტომ ხელისუფლებამ ზუსტად ის უნდა გააკეთოს, რაც მომგებიანია ქვეყნისთვის და ხალხისთვის“, – განაცხადა ფრიდონ ინჯიამ.
🔷 ამასთან, დეპუტატმა დადებითად შეაფასა რამდენიმე თვის წინ საქართვლოს დელეგაციის ვიზიტი პრემიერ-მინისტრის ირაკლი ღარიბაშვილის ხელმძღვანელობით ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკაში, სადაც დელეგაციას პირადად ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკის პრეზიდენტმა სი ძინპინმა უმასპინძლა. რაც დეპუტატის აზრით, საქართველოს ხელისუფლებისა და ქართველი ხალხის უდიდესი პატივისცემის გამოხატულება იყო.
(Оригинал) Глава “Европейских  Социалистов” Фридон Инджия о стратегическом партнерстве Грузии и КНР
🔷 Председатель политической группы «Европейские Социалисты» Форидон Инджия в своем выступлении в ходе процедуры интерпелляции, на которой депутаты заслушали главу МИД Грузии Илью Дарчиашвили, подчеркнул, что правительство страны должно проводить правильную внутреннюю и внешнюю политику, исходящую из интересов Грузии.
Фридон Инджия акцентировал внимание на взаимоотношениях Грузии с такими стратегическими партнерами как США и КНР.
По его словам, сегодня Китайская Народная Республика своими экономическими достижениями и прогрессом является второй страной в мире.
🔷 “Валовой внутренний продукт КНР составляет 23 триллиона долларов США, а ВВП Соединенных Штатов – 25 триллионов долларов. Я хотел бы подчеркнуть тот факт, что в Соединенных Штатах эти данные основаны на секторе услуг, в то время как в Китае 23 триллиона долларов внутреннего продукта получено за счет промышленности, и разница довольно велика. У нашей страны нет свободной торговли с США. У нас свободная торговля с Китаем. Сегодня правительство поняло, что Грузия должна сотрудничать с теми странами, партнерские отношения с которыми будут выгодны для нашего государства. По объему товарооборота Китай занимает 4-е место среди крупнейших торговых партнеров Грузии, с общей долей 7,8%“, – отметил депутат Инджия.
🔷 Касательно проекта строительства порта Анаклия, депутат считает, что если Китай не будет участвовать в реализации этого проекта, то Грузия может не получить 100 миллионов тонн грузов, но если доля Китая в реализации проекта  Анаклия будет хотя бы 10%, это защитит проект.
«В противном случае, порт Анаклия будет не прибыльным, а может стать только целью. Очень важно участие Китая в самом важном и стратегическом проекте транспортировки энергоносителей через территорию Грузии, который, при этом, является своего рода гарантией безопасности и политической стабильности нашей страны. Хочу подчеркнуть, что Китай безоговорочно поддерживает территориальную целостность Грузии», – заявил депутат Инджия.
🔷 Что касается отношений между Россией и Китаем, Фридон Инджия считает, что благодаря отношениям с Китаем, Грузия может найти общий язык с Россией по вопросу восстановления территориальной целостности Грузии.
🔷 “Благодаря отношениям между Россией и Китаем, Грузия может найти общий язык с Россией в отношении болезненного вопроса – восстановления территориальной целостности Грузии. За 30 лет мы не увидели никаких других эффективных шагов в этом вопросе, поскольку нам не позволяют уладить этот вопрос с Россией. Их это устраивает, им выгодно, чтобы противостояние между Грузией и Россией было всегда.
🔷 США это устраивает. А в интересы Китая такая конфронтация не входит. Так что нам нужно подумать, что выгоднее для нашей страны?!
🔷 Поверьте, что государственный строй, существующий в Китайской Народной Республике, сильно отличается от того коммунистического режима, который был в Грузии на протяжении 70 лет.
🔷 Сегодня Китай можно считать первой страной в борьбе с коррупцией, и этими процессами китайские власти управляют в полуторамиллиардном государстве», – отметил Фридон Инджия.
🔷 «Еще раз, возвращаясь к концепции стратегического партнера, хочу спросить, страна становится стратегическим партнером, если у нее есть взаимное сотрудничество с другим государством, основанное на экономических параметрах. Будь то торговый оборот или свободная торговля. Почему у нас нет свободных торговых отношений с Америкой, которая является стратегическим партнером Грузии? Потому что это просто политика США – постоянно контролировать Грузию, так что Грузия нужна для американских целей.
🔷 В данном случае, на мой взгляд, существует очень большая разница между США и Китаем. Поэтому правительство должно делать именно то, что выгодно нашей стране и народу”, – подчеркнул Инджия.
🔷 Кроме того, депутат положительно оценил визит грузинской делегации во главе с премьер-министром Ираклием Гарибашвили в Китайскую Народную Республику, где грузинскую делегацию принимал председатель КНР Си Цзиньпин, что, по словам Фридона Инджия, было выражением величайшего уважения к грузинскому правительству и грузинскому народу.
(Оригинал) Что показала народу правящая партия процедурой импичмента президента, проявит будущее – интервью телеканалу Альт-Инфо
📍 Что показала народу правящая партия, начав процедуру импичмента президенту Зурабишвили, более четко проявит будущее;
🔷 Выступление Зурабишвили перед Парламентом был совместный сценарий “Национального движения” и президента, и это четко подтвердилось на самом заседании;
🔷 Когда Конституционный суд вынес решение и установил, что Зурабишвили нарушила высший закон Грузии – Конституцию, президент должна была подать в отставку, и маскарад в Парламенте не состоялся бы;
🔷 Президент Зурабишвили в парламентской республике не сочла достойными своего ответа депутатов, выступивших на заседании Парламента. Это еще одно проявление того, что она не заслуживает быть президентом Грузии, несмотря на тот факт, что мы имеем успешную практику первенства и лидерства женщины, в лице царицы Тамар;
🔷 Следует отметить, что сохраненный за последние несколько лет мир в нашей стране, является заслугой правящей партии и нынешнего правительства;
🔷 Если бы сегодня было правительство Саакашвили, Грузии бы не существовало. Она бы давно была уничтожена. Это именно тот противовес, на который я, в определенной степени, возлагаю надежду по поводу того, что будущие шаги правительства будут отвечать только интересам страны;
Саломе Зурабишвили, как президент, не имела легитимности от абсолютного большинства грузинского народа, а сегодня у нее уже нет и легитимности со стороны правительства;
🔷 К Саломе Зурабишвили прислушивается та группа депутатов Европарламента, которые хотят вернуть к власти в Грузии “Национальное движение;
🔷 У части депутатов Европарламента, “Национального движения” и президента Зурабишвили один хозяин, и это определенные политические круги США, которые управляют текущими процессами. Надеемся, что при новом после США процессы будут развиваться на благо Грузии;
🔷 Не дай бог, в Грузии повторится, так называемый, майдан. Мы не хотим войны и беспорядков, мы хотим мира. Если в нашей стране будет попытка повтора майдана, я думаю, вся Грузия выступит против;
Заявления на эти и другие темы глава «Европейских Социалистов» Фридон Инджия сделал в прямом эфире телекомпании Альт-Инфо.
К партии «Европейские социалисты» обратилась часть гражданского общества Грузии
• ქართული საზოგადოების ნაწილის ხმა;
• პოლიტიკურ პარტია „ევროპელ სოციალისტებს“ საქართველოს სამოქალაქო საზოგადოების ნაწილმა მიმართა;
საქართველოს სამოქალაქო საზოგადოების სახალხო
წარმომადგენელთა დეკლარაცია (მიმართვა)